Druhy dřevin

Pokud se rozhodnete stavět dřevěnou konstrukci, máte před sebou jednu z klíčových otázek, a to, jaký druh dřeva pro stavbu použít. V současné době se v Evropské unii, narozdíl od USA, ve stavebnictví příliš nerozlišuje druh jehličnatého dřeva, což je velká škoda. Různé dřeviny mají odlišnou kresbu dřeva (fládr) a barvu, čímž mohou velmi dobře dotvořit interiér.

Pro dřevěné konstrukce je vhodné jak dřevo jehličnatých stromů, tak tvrdé dřevo listnáčů. Dokonce lze různé druhy mezi sebou kombinovat a dosáhnout tak velmi zajímavého estetického efektu, kdy je na určité konstrukce (např. střešní krokve nebo pásky) využito dřevin relativně tmavých (případně namořených). Ty pak kontrastují s prvky světlými (sloupy, trámy).

Kromě estetického hlediska je obvykle nutno brát v potaz i pevnost dřeva, jeho odolnost vůči klimatickým podmínkám (v exteriéru a v blízkosti bazénů je vhodné využívat jiné dřeviny než v suchém interiéru). Také je třeba brát v úvahu cenu jednotlivých druhů dřeva, případně náklady spojené s jeho tříděním.

Vybrané jehličnaté dřeviny

Vybrané listnaté dřeviny


Poslední změna obsahu: 2014-03-20 21:08:06