Konstrukční materiály a prvky

Pálená hlína

Pálená hlína se pro stavební účely využívá již několik tisíc let. Její kořeny sahají až do Sumeru a největšího rozmachu dosáhla v době Římského impéria. Výrobky z pálené hlíny se vyvinuly zcela přirozeně nejprve sušením nepálené hlíny a poté cíleným vypalováním při vysokých teplotách.

Pálené cihly

Neoddiskutovatelnou výhodou pálené cihly je, oproti jiným materiálům, relativně malá energetická náročnost výroby, neustále se zlepšující izolační i mechanické vlastnosti, přirozená prodyšnost (propustnost pro vodní páru) zajišťující stabilní mikroklima a přírodní původ základní suroviny. Cihelná suť je recyklovatelná a z použitých cihel je možné, po pečlivé kontrole stavu, znovu stavět.

Klasická plná pálená cihla, která je základem velkého množství starších staveb, je však v současném stavebnictví překonaná zejména kvůli špatným tepelně-izolačním vlastnostem. Používá se spíše jako dekorační prvek na lícové zdění.

Na trhu s výrobky z pálené hlíny dnes najdeme nepřeberné množství zdicích systémů, které umožňují suché svislé zdění (cihly do sebe ve svislých spojích přesně zapadají způsobem pero-drážka a není nutné použít maltu) i speciální tvarovky umožňující vyzdívání rohů pod libovolnými úhly. Izolační vlastnosti těchto systémů zajišťují různě tvarované svislé dutiny, které narušují tepelný tok cihelným střepem.

Nepálená hlína

Nepálená hlína je jedním z nejzajímavějších stavebních materiálů současnosti a pozornost jí věnuje čím dál více institucí a stavebních firem. Její největší předností je velká energetická úspora při výrobě (až 40x méně energie než na pálenou cihlu).

Nepálené cihly

V současnosti se nepálená hlína upravuje pomocí malého množství stabilizátorů, které upravují fyzikální vlastnosti materiálu (např. cement a vápno). Používá se pak buď ve formě bloků a cihel zpracovaných na lisu nebo postupným dusáním do bednění. Vzhledem k tomu, že její únosnost v tlaku je srovnatelná s pálenou cihlou a ostatními stavebními materiály je nepálená hlína vhodná pro svislé nosné konstrukce. Ve vodorovných konstrukcích je, kvůli malé pevnosti v tahu, třeba navrhovat klenby, kopule apod. Izolačními vlastnostmi se nepálená cihla vyrovná cihle pálené a pokud je navíc lehčená a použitá jako výplňové zdivo, izoluje přibližně stejně jako moderní zdící systémy (např. PoroTHERM©). Kvalitně zpracovaná hutněná hlína odolává i mrazu.

Problematický může být výběr hlíny s ideálním složením a také finální omítání. Nejlépe se hodí sádrové omítky, protože tvrdší omítky je třeba podložit pletivem.

Kámen

Kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Díky nekonečné škále barev, vzorů a tvarů má obrovský rozsah použití jak v exteriéru tak v interiéru. Pro používání kamene ve stavebnictví hovoří zejména stoprocentně přírodní původ, velká odolnost proti rozmarům počasí a trvanlivost. Působí dekorativně a snadno se kombinuje s ostatními stavebními materiály.

SIP (Structural Insulated Panel)

Konstrukční tepelně izolační panel je velmi oblíbeným materiálem zejména ve Spojených státech, ale v poslední době je možné tento trend pozorovat i u nás.

Skládá se ze dvou dřevoštěpkových desek (známých pod názvem „OSB desky“) proložených pěnovým polystyrénem. Spoje mezi panely mohou být provedeny vložením trámku a spojeny vruty nebo se dodávají panely s perem na jedné a drážkou na straně druhé.

Hlavní výhodou SIP je bezproblémová instalace a snadná manipulace, což umožňuje rychlé „uzavření“ stavby. Dokončení interiéru je rovněž pohodlné, protože záleží čistě na rozhodnutí zákazníka, jestli si nechá dodat již upravené panely, nebo si povrchovou úpravu panelu provede podle svých potřeb.

SIP má ovšem i své nevýhody. Použití v našich zeměpisných šířkách je diskutabilní zejména kvůli absenci parotěsné zábrany. Kondenzace vodních par z vnitřního prostředí na nepropustné polystyrenové vrstvě může mít za následek postupné odhnívání dřeva a je proto třeba vždy provést tepelně technický výpočet s bilancí zkondenzované vodní páry.


Posledn� zm�na obsahu: 2014-03-20 21:08:06